César 2023: “The Innocent”, “The Night of the 12th”, “November”… discover the list of nominations


The race for the César 2023 is on. The nominations for the most prestigious prizes in French cinema fell on Wednesday morning. “L’Innocent” and “La nuit du 12” come out on top.

Who to succeed “Illusions Perdues”, the big winner of last year with seven trophies, including that of the best film? Reply on February 24, when of the 48th ceremony chaired by Tahar Rahim and whose presentation will be collegial, with nine masters and mistresses of ceremonies on the stage of the Olympia from Emmanuelle Devos to Eye Haïdara, via Alex Lutz and Ahmed Sylla.

Here is the list of nominations:

Best Actress

Fanny Ardant in “The Young Lovers”

Juliette Binoche in “Ouistreham”

Laure Calamy in “Full time”

Virginie Efira in “Revoir Paris”

Adele Exarchopoulos in “Fuck it”

Best actor

Jean Dujardin in “November”

Louis Garrel in “The Innocent”

Vincent Macaigne in “Chronicle of a temporary affair”

Benoît Magimel in “Peace – torment on the islands”

Denis Menochet in “Peter von Kant”

Best Supporting Actress

Judith Chemla in “The Sixth Child”

Anaïs Dumoustier in “November”

Anouk Grinberg in “The Innocent”

Lyna Khoudri in “November”

Noémie Merlant in “The Innocent”

Best Supporting Actor

François Civil in “In body”

Bouli Lanners in “The Night of 12”

Micha Lescot in “The Almond Trees”

Pio Marmaï in “In body”

Roschdy Zem in “The Innocent”

Most promising Actress

Marion Barbeau in “In body”

Guslagie Malanda in “Saint Omer”

Rebecca Marder in “A Fine Girl”

Nadia Tereszkiewicz in “The Almond Trees”

Mallory Wanecque in “The Worst”

Best Male Hope

Bastien Bouillon in “The Night of the 12th”

Stefan Crepon in “Peter von Kant”

Dimitri Doré in “Bruno Reidal, confession of a murderer”

Paul Kircher in “The High School Student”

Aliocha Reinert in “Little nature”

Best Director

Cédric Klapisch for “In Body”

Louis Garrel for “The Innocent”

Cédric Jimenez for “November”

Dominik Mol for “Night of 12”

Albert Serra for “Pacitation – Torment on the Islands”

Best film

“Les Amandiers” produced by Alexandra Henochsberg, Patrick Sobelman, directed by Valéria Bruni Tedeschi

“En corps”, produced by Bruno Lévy, directed by Cédric Klapisch

“The Innocent” produced by Anne-Dominique Toussaint, directed by Louis Garrel

“La nuit du 12″, produced by Caroline Benjo, Barbara Letellier, Carole Scotta, Simon Arnal, directed by Dominik Moll

“Pacifiction – Torment on the Islands”, produced by Pierre Olivier Bardet, directed by Albert Serra

Best Animated Short Film

“Câline”, directed by Margot Reumont, produced by Benoît Ayraud

“Black sun”, directed by Marie Larrivé, produced by Nicolas de Rosanbo, Céline Vanlint

“Grandma’s Sex Life”, directed by Ursika Djukic and Emilie Pigeard, produced by Olivier Catherin, Edwina Liard, Nida Santiago

Best Documentary Short Film

“Churchill, polar bear town”, directed by Annabelle Amoros, produced by Clarisse Turpin

“Listen to the beat of our images”, directed by Audrey Jean-Baptiste, produced by Audrey Jean-Baptiste and Maxime Jean-Baptiste

“Maria Schneider, 1983”, directed by Elisabeth Subrin, produced by Helen Olive and Martin Bertier

best foreign film

“As bestas” by Rodrigo Sorogoyen

“Close” by Lukas Dhont

“The Cairo Conspiracy” by Tarik Saleh

“Eo” by Jerzy Skolimowski

“Without filter” by Ruben Östlund

Best First Film

“Bruno Reidal, confession of a murderer”, by Vincent Le Port

“Falcon lake”, by Charlotte Le Bon

“The worst”, by Lise Akora and Romane Gueret

“Saint-Omer” by Alice Diop

“The sixth child”, by Léopold Legrand



Source link